Projektowanie BIM - 3D, 4D, 5D, 6D, 7D, 8D
Projektowanie BIM
BIM, czyli Building Information Modeling, to proces tworzenia cyfrowych reprezentacji fizycznych i funkcjonalnych cech miejsc. Projektowanie BIM polega na zastosowaniu tego procesu do projektowania budynków i innych obiektów budowlanych. Wykorzystywane jest w branży budowlanej, inżynieryjnej i architektonicznej, szerokie zastosowanie znajduje również BIM dla producentów.
Co warto wiedzieć o BIM - podstawowe pojęcia
Skrót BIM, oprócz Building Information Modeling, czyli modelowanie informacji o budynku, tłumaczony jest również jako Building Information Model – model informacji o budynku i Building Information Management – zarządzanie informacją o budynku. Wskazuje to na wszechstronność zastosowania projektowania BIM. To nie tylko proces modelowania czy praca z modelem — graficzną reprezentacją. To także późniejsze zarządzanie informacjami na temat modelu, dużo szerszymi niż tylko dane geometryczne. Model pozbawiony dodatkowych informacji jest tylko wizualizacją. BIM dostarcza dużo więcej danych na temat projektu. Informacje w nim zawarte są łatwe do odnalezienia, dokładne, czytelne i dynamiczne.
Pojęciem związanym z BIM, które warto znać jest BIM LOD (level of development). To klasyfikacja szczegółowości modelu, wyrażana w liczbach: LOD 100, 200, 300, 350, 400 i 500. Im większa liczba, tym większy poziom detali. W ten sposób określa się wymaganą szczegółowość na różnych etapach projektu.
W projektowaniu BIM wyróżnia się następujące rodzaje modeli:
- BIM 3D – podstawowe trójwymiarowe modele z warstwą informacji,
- BIM 4D – modele 3D z dodatkową informacją o czasie realizacji,
- BIM 5D – z informacją o koszcie instalacji,
- BIM 6D – model rozszerzony o czas, koszty i wpływ na środowisko,
- BIM 7D – zawiera również informacje na temat eksploatacji obiektu,
- BIM 8D – model rozszerzony o analizę czynników ryzyka.
Projektowanie BIM - zalety rozwiązania
Projektowanie w BIM to bogate w dane, zorientowane obiektowo podejście do projektowania, które umożliwia architektom, inżynierom i specjalistom budowlanym bardziej efektywną współpracę i komunikację w całym cyklu życia budynku. Projekt BIM to w zasadzie cyfrowy bliźniak środowiska budowlanego, który może być wykorzystywany do symulacji, analiz i podejmowania decyzji w całym cyklu życia projektu.
Korzyści z projektowania BIM obejmują również lepszą koordynację i współpracę między członkami zespołu projektowego, zmniejszenie ilości przeróbek i błędów oraz usprawnienie realizacji projektu. Oparte o BIM projektowanie pomaga właścicielom i operatorom w zmniejszeniu kosztów i poprawieniu wydajności aktywów po zakończeniu użytkowania.
Korzyści z BIM w praktyce
Specjaliści z branż budowlanej i architektonicznej wskazują, że BIM pomaga im:
- planować dokładniej — przez zautomatyzowane generowanie różnego rodzaju zestawień i zbiorów danych, np. dotyczących materiałów, przygotowywania wycen, planów wydatków, harmonogramów prac;
- tworzyć wizualizację nawet wczesnych etapów projektów, co pomaga lepiej zaprezentować projekt inwestorom bez wykształcenia budowlanego/architektonicznego;
- tworzyć projekty szybciej i dokładniej niż tradycyjnymi metodami, zwiększając efektywność i produktywność całego zespołu;
- lepiej komunikować się z osobami zaangażowanymi w projekt, ponieważ BIM funkcjonuje również jako oprogramowanie do zarządzania projektem, które pomaga śledzić wiele różnych wątków pojawiających się w toku prac;
- ograniczać błędy i opóźnienia w projekcie wynikające m.in. ze złego rozumienia rysunków przez wykonawców na budowie;
- wygodnie udostępniać informacje — dostęp do danych może mieć wielu uczestników projektu jednocześnie, niezależnie od tego gdzie się znajdują;
- zwiększyć BHP na budowie — już na etapie projektu widać, jakie prace będą wykonywane na wysokości, gdzie przebiegają kable wysokiego napięcia. To pozwala dostosować zalecenia dla pracowników i zmniejszyć ryzyko;
- wykryć błędy i kolizje już na wczesnym etapie prac — modele nigdy nie są w pełni zgodne z rzeczywistością, jednak w BIM te niezgodności wychodzą na jaw dużo wcześniej. W taki sposób można uniknąć kolizji kabli, rur kanalizacyjnych czy wentylacji z innymi elementami.
Jak widać, z BIM korzysta każdy członek projektu: od projektanta przez inżynierów aż po robotników. To duże ułatwienie pracy całego zespołu. Korzyści odczuwa także użytkownik końcowy – osoba eksploatująca budynek/zarządca, czyli tzw. Facility Management. W ramach eksploatacji remonty, wymiany i naprawy stają się prostsze, ponieważ wszystkie informacje są zebrane w jednym miejscu – w modelu, jako cyfrowa dokumentacja powykonawcza.
Consulting i outsourcing BIM - dlaczego warto z niego skorzystać?
Oprogramowanie do projektowania BIM stale się rozwija i nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla każdego projektu. Trzeba stale aktualizować swoje umiejętności i wiedzę, aby nadążyć za najnowszym oprogramowaniem i najlepszymi praktykami. Dlatego dobrym pomysłem może być inwestycja w BIM outsourcing.
Skorzystaj z naszej oferty — wykonujemy projekty BIM, które doskonale wizualizują to, co chcesz pokazać światu. Oferujemy również BIM consulting – doradzamy organizacjom, które myślą o wdrożeniu BIM, by zaoszczędzić czas, pieniądze i poprawić jakość swoich projektów. Skontaktuj się z nami, by uzyskać pełną ofertę.
LUDZIE NIE KUPUJĄ
TEGO, "CO" ROBISZ,
KUPUJĄ TO, "DLACZEGO" TO ROBISZ.
Osiąganie celów wiąże się z ciągłym odkrywaniem idei projektu, dla której się je podejmuje. Projektowanie BIM, które Ci oferujemy, jest produktem, który odzwierciedla idee!
1. PLANOWANIE STRATEGICZNE - DLACZEGO ROBIMY?
Koncentrujemy się na precyzyjnym określeniu celu. Tylko jasny, mierzalny cel pozwala nam jednoznacznie stwierdzić, czy został on osiągnięty.

2. TWORZENIE ROZWIĄZANIA NA MIARĘ - W JAKi SPOSÓB?
Rozwiązania są oparte na oczekiwaniach naszych klientów i ukierunkowane na ich potrzeby. Omawiamy i wybieramy strategię działania, biorąc pod uwagę specyficzny styl pracy klienta.

3. TWORZENIE PRODUKTU - CO ROBIMY?
To nie tylko ładne obrazki. Tworzymy produkt – model, render, animację, VR, który podkreśli szczególne cechy danego projektu.

Skontaktuj się
z nami!
Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, chętnie na nie odpowiemy. Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Zostaw nam wiadomość poniżej, a my odpowiemy tak szybko, jak to możliwe.
Bądźmy w kontakcie!