Projekt, w którym braliśmy udział, był w całości realizowany w metodologii modelowania informacji o budynku (BIM), co pozwoliło nam na współpracę z innymi branżami. Wykorzystując modele z innych branż, byliśmy w stanie dopasować rozwiązania dotyczące sposobu mocowania elewacji. Precyzyjny model konstrukcji pozwolił nam na umieszczenie na niej konsol i przeanalizowanie pracy statycznej obiektu.

Parametry, z jakimi został przygotowany projekt, pozwoliły na szeroki zakres działań wspierających tradycyjne projektowanie. Na dość wczesnym etapie byliśmy w stanie przewidzieć np. wymagane zużycie materiałów do realizacji projektu. Zarządzanie projektem w metodyce BIM może przynieść wiele korzyści nie tylko w zakresie komfortu pracy, ale również zapobiegania niespodziewanym kosztom.

Projekt okazał się doskonałą podstawą do dyskusji nad rozwiązaniami projektowymi. Dzięki modelowi można było rozpocząć analizy już na dość wczesnym etapie. Pozwoliło to na wykluczenie błędnych rozwiązań, które mogłyby generować duże koszty z powodu kolizji niemożliwych do wykrycia w przypadku realizacji 2D.

Wykonany model jest źródłem wielu przydatnych informacji. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, kiedy elementy zostały wyprodukowane i zamontowane. Informacje zawarte w modelach są również źródłem niezbędnych informacji do późniejszego serwisowania i eksploatacji elewacji. Model może całkowicie zastąpić papierową dokumentację powykonawczą – znacznie wygodniej jest wyszukiwać informacje powstałe na etapie budowy.

Zamodelowano również konstrukcyjne osłony słupów. Dzięki możliwości integracji pomiędzy programami do projektowania BIM (Autodesk Revit) a programami umożliwiającymi tworzenie dokumentacji warsztatowych (Autodesk Inventor, Solid Edge), stworzyliśmy dokumentację produkcyjną.

Takie podejście pozwoliło nam najpierw skoordynować elementy powłoki ze strukturą obiektu, a następnie wykonać dokładną dokumentację ich produkcji w postaci plików STEP. Taki tok pracy pozwala nam produkować elementy z projektu na frezarkach CNC. Rozwiązanie to jest nie tylko niezwykle precyzyjne, ale również pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na wykonanie dokumentacji 2D, opracowanie rozwinięcia blachy, prawidłowe rozmieszczenie otworów oraz zamówienie materiału potrzebnego do ich wykonania.
Jeśli potrzebujesz koordynacji projektu i wsparcia w zakresie modelowania BIM, a także tworzenia dokumentacji warsztatowej, daj nam znać o swoim wyzwaniu, a my znajdziemy dla Ciebie rozwiązanie na miarę!