MODELOWANIE BIM - technologia, usługi i przykłady

MODELOWANIE BIM

BIM jest coraz szerzej wykorzystywanym procesem w branży budowlanej, architektonicznej i inżynieryjnej na całym świecie. Za jego pomocą wszyscy uczestnicy projektu budowlanego mają dostęp do aktualnych danych związanych z obiektem na każdym etapie inwestycji. Technologia BIM ma wiele zalet: usprawnia proces projektowania, pozwala oszacować opłacalność inwestycji i wykryć błędy, które często skutkują wysokimi kosztami. Tym samym przekłada się na oszczędność czasu, pieniędzy i poprawię jakości realizowanych inwestycji. Aby w pełni wykorzystać potencjał, jaki niesie modelowanie BIM, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia w tym zakresie.

Technologia BIM – co to jest?

BIM to skrót, który doczekał się wielu rozszerzeń, m.in. Building Information Modeling, czyli modelowanie informacji o budynku, oraz Building Information Management, które odnosi się do zarządzania utworzonymi informacjami. Co to jest? BIM to proces cyfrowego zapisu informacji o obiekcie budowlanym w formie parametrycznej, którego rolą jest wsparcie projektowania. W praktyce korzystanie z tej technologii polega na tworzeniu inteligentnych modeli 3D, które odzwierciedlają rzeczywiste jednostki informacji o budynku. W tym celu wszystkim elementom obiektu przypisuje się dane, takie jak geometria, lokalizacja czy materiał.

Osoby korzystające z BIM mogą dowolnie modyfikować model poprzez zmianę przypisanych parametrów czy dodawanie atrybutów. Każda modyfikacja zostaje automatycznie naniesiona do modelu 3D i powoduje dostosowanie pozostałych parametrów do aktualnego stanu. Dzięki temu uczestnicy projektu mają możliwość przetestowania różnych wariantów i znalezienia optymalnych rozwiązań. Tworzenie modeli BIM pozwala przygotowywać harmonogramy, zestawienia kosztów i analizy danych technicznych w oparciu o precyzyjnie określone parametry. Rozwiązanie stanowi więc solidną podstawę dla decyzji podejmowanych na etapie koncepcji, projektowania, budowy, a także później – podczas eksploatacji, konserwacji, a nawet rozbiórki obiektu.

Modele BIM wykonuje się za pomocą takich programów, jak Revit, Inventor oraz Tekla Structures. Warto wspomnień, że modele BIM mają różne stopnie zaawansowania, które określa się za pomocą wskaźnika BIM LOD (Level of Development). Wyróżnia się 6 różnych stopni: od LOD 100 do LOD 500. W zależności od wymaganej dokładności i etapu projektu (koncepcja, projekt budowlany, projekt wykonawczy, projekt warsztatowy (produkcyjny), projekt powykonawczy) stosuje się modele o różnych stopniach zaawansowania.

BIM w Polsce

Czy BIM jest powszechnie wykorzystywany w Polsce? Choć Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi działania mające na celu promowanie tej metodyki wśród uczestników procesu inwestycyjno-budowlanego i przedstawicieli branży budowlanej, koncepcja wciąż jest swego rodzaju nowością, a jej stosowanie nie jest obowiązkowe. W wielu krajach jest jednak zupełnie inaczej. Ze względu na szereg korzyści, jakie zapewnia technologia, BIM stało się wymogiem zamówień publicznych między innymi w Norwegii, Finlandii czy Wielkiej Brytanii. Rządy wielu krajów są na etapie wdrażania tego rozwiązania.

Zastosowanie modelowania BIM w Polsce spowodowałoby wzrost efektywności w branży budowlanej, ale warto zwrócić uwagę również na dodatkowe korzyści. Technologia mogłaby przyczynić się do bardziej zrównoważonego procesu realizacji inwestycji. Ograniczenie czasu prac budowlanych, bardziej precyzyjne szacowanie zapotrzebowania na materiały, lepsze planowanie transportu – wszystko to niesie pozytywne skutki dla środowiska. Pozostaje więc mieć nadzieję, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie dalej intensywnie pracować nad strategią wdrażania BIM w naszym kraju.

Gdzie szukać informacji o BIM w języku polskim? Źródła dotyczące modelowania wciąż są mocno ograniczone, istnieją jednak pozycje, po które warto sięgnąć, by zgłębić wiedzę w tym temacie. Należą do nich między innymi: „BIM w praktyce. Standardy. Wdrożenie. Case Study” oraz „Projektowanie w procesie BIM”.

Technologia BIM – jakie ma zastosowanie?

Technologia BIM ma szerokie zastosowanie w budownictwie i może być wykorzystywana w procesie projektowania wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych. Należą do nich:

  • obiekty mieszkalne, biurowce, budynki użyteczności publicznej,
  • drogi, autostrady, linie kolejowe, mosty oraz wiadukty,
  • obiekty przemysłowe, np. ciągi technologiczne,
  • lotniska.

Co istotne, w każdym z tych przypadków BIM przynosi korzyści wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjno-budowlanego, czyli zarówno inwestorom, projektantom, jak i wykonawcom.

Obiekty BIM są coraz częściej pożądane przez producentów materiałów budowlanych, różnego rodzaju urządzeń, armatury czy elementów wyposażenia. Firmy, które oferują dostarczanie tego rodzaju danych, są chętniej wybierane przez klientów stosujących Building Information Modeling, ponieważ kompatybilność rozwiązań cyfrowych skraca proces projektowania.

Korzyści płynące z modelowania BIM

Nie bez powodu modelowanie BIM 3D staje się standardem w wielu państwach. Model przygotowany zgodnie z tą koncepcją daje szerokie możliwości, których wdrożenie jest bardzo opłacalne – nie tylko pod względem finansowym. Jakie korzyści daje korzystanie z technologii BIM? Przykłady znajdziesz poniżej.

  • Projektowanie BIM pozwala na lepszy przepływ informacji projektowych pomiędzy inwestorami, projektantami, inżynierami i wykonawcami. Dzięki temu ryzyko wystąpienia strat w wyniku błędów komunikacyjnych jest mniejsze.
  • Modele BIM są bardzo realistyczne, co pozwala lepiej wyobrazić sobie projektowany obiekt oraz skonfrontować wizję architekta z potrzebami klienta. To z kolei sprzyja dostrzeżeniu ewentualnych wad już na początkowym etapie prac.
  • Modelowanie 3D daje szersze możliwości analizy danych niż w przypadku projektów 2D. Uczestnicy procesu inwestycyjnego mogą na przykład określić orientację budynku i jego nasłonecznienie w różnych godzinach. Dokładniejsze planowanie gwarantuje wyższą jakość realizacji.
  • Szybsze projektowanie, realny harmonogram prac i precyzyjne planowanie działań przekładają się na oszczędność czasu i eliminują ryzyko opóźnień.
  • Modelowanie BIM ma na celu wykrywanie kolizji elementów, np. elektrycznych oraz wentylacyjnych. Wczesne rozpoznanie problemu sprawia, że wprowadzenie zmian jest tańsze i mniej czasochłonne niż na późniejszych etapach inwestycji.

Consbim – profesjonalne usługi BIM dla Twojej firmy

Odkryj potencjał BIM dzięki wsparciu Consbim. Dlaczego warto podjąć z nami współpracę?

  • Nie działamy po omacku – możemy pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaprojektować skuteczne rozwiązania dla Twojej firmy.
  • Nasze kompetencje w obszarze modelowania BIM potwierdza między innymi certyfikat Autodesk Professional w zakresie oprogramowania Revit. Nie musisz więc martwić się o poziom świadczonych usług.
  • Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Masz więc pewność, że Twoje potrzeby zostaną wysłuchane, a oczekiwania spełnione.
  • Pomogliśmy podnieść jakość prowadzonych procesów budowlanych wielu klientom. Dołączając do ich grona, unikniesz niespodziewanych kosztów, zmian w harmonogramach, opóźnień i poważnych błędów.

Skorzystanie z usług z Consbim jest więc doskonałą inwestycją.

 

Zapraszamy do współpracy deweloperów, inwestorów, architektów, geodetów, kosztorysantów, firmy inwentaryzacyjne – wszystkie osoby związane z branżą budowlaną, którym zależy na cyfryzacji i optymalizacji procesów projektowych.

Pełna oferta Conbsim obejmuje:

Masz pytania? Zadzwoń do nas lub napisz – chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

LUDZIE NIE KUPUJĄ TEGO, "CO" ROBISZ,
KUPUJĄ TO, "DLACZEGO" TO ROBISZ.

Osiąganie celów wiąże się z ciągłym odkrywaniem idei projektu, dla której się je podejmuje. Modelowanie BIM, które Ci oferujemy, jest produktem, który odzwierciedla tą idee!

1. PLANOWANIE STRATEGICZNE - DLACZEGO ROBIMY?

Koncentrujemy się na precyzyjnym określeniu celu. Tylko jasny, mierzalny cel pozwala nam jednoznacznie stwierdzić, czy został on osiągnięty.

2. TWORZENIE ROZWIĄZANIA NA MIARĘ - W JAKi SPOSÓB?

Rozwiązania są oparte na oczekiwaniach naszych klientów i ukierunkowane na ich potrzeby. Omawiamy i wybieramy strategię działania, biorąc pod uwagę specyficzny styl pracy klienta.

3. TWORZENIE PRODUKTU - CO ROBIMY?

To nie tylko ładne obrazki. Tworzymy produkt – model, render, animację, VR, który podkreśli szczególne cechy danego projektu.

ZOBACZ WIĘCEJ

Bądźmy w kontakcie!

LOKALIZACJA

Święty Marcin 29/8; 61-806 Poznan, POLAND